Zbiórki ministranckie

Ministranci i lektorzy

Ministrant (łac. ministrare - służyć) to osoba świecka, pomagająca kapłanom w sprawowaniu świętych obrzędów: Eucharystii, nabożeństw, sakramentów i sakramentaliów. Do zadań ministranta należy przede wszystkim aktywne uczestnictwo w liturgii, a także przygotowanie ołtarza i darów ofiarnych, dawanie znaków dzwonkami i gongiem oraz niesienie znaków - symbolicznych przedmiotów takich, jak: krzyż, świece (akolitki), trybularz (kadzidło), łódka. Wyższym stopniem ministrantury jest posługa lektora - czytającego czytania i modlitwy powszechne.


Patronami ministrantów są: św. Dominik Savio (1842-1857), św. Stanisław Kostka (1550-1568), św. Alojzy Gonzaga (1566-1591), św. Tarsycjusz (III w.) i św. Jan Berchmans (1599- 1621).


W naszej parafii obrzęd wyświęcenia nowych ministrantów i lektorów, po rocznym okresie próbnym, odbywa się co roku 8 grudnia. Ministrantami mogą zostać chłopcy w wieku od 10 lat, a lektorami od 14 lat.


Duszpasterzem ministrantów jest o. Mieczysław Łacek. Do pomocy ma brata Pawła Golonkę, który gra z ministrantami w nogę, udostępnia salkę na ping-pong oraz o. Marcina Oparcvika, który organizuje wypady rowerowe, wycieczki, wyjazdy. 


Spotykamy się w każdą sobotę o 10.00, aby omawiać bieżące wydarzenia, asysty na Msze Święte, formować się duchowo, ale także spędzać czas na rozrywce , zabawie, np. graniu w piłkę czy w piłkarzyki.


Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby służyć Bogu, przy jego ołtarzu na spotkania. Swoją kandydaturę należy zgłosić do o. Mieczysława Łacka: kom 503 91 85 86 lub lacek1@poczta.onet.pl
Twoja strona firmowa - szybko i za darmo!