W liturgii kolor ornatu i stuły zmienia się, a wraz z nimi kolor sutanek i kołnierzy ministrantów oraz pasów animatorów. W zależności od wskazań kalendarza liturgicznego oraz intencji ornat może być biały, czerwony, zielony, fioletowy, różowy lub czarny.
Biel to kolor radości i odświętności, przejrzystości i światła. Koloru tego używa się w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy, w święta Chrystusa Pana i Matki Bożej, oraz w dni poświęcone aniołom i świętym.
Czerwień to kolor ognia i miłości oraz kolor krwi. Jest używany w Niedzielę Palmową, Wielki Piątek
i w uroczystości zesłania Ducha Świętego oraz we wspomnienia męczenników. Gdy ksiądz zakłada czerwony ornat również służba liturgiczna ubiera stroje w tym kolorze.
Zieleń to kolor nadziei. Używamy go w niedziele i dni powszednie w okresie zwykłym roku liturgicznego. W tym wypadku podczas Eucharystii kolor szat ministrantów i księdza jest ten sam.
Fiolet to kolor nawrócenia i pokuty. Używany jest w czasie Adwentu i w Wielkim Poście, jak również w nabożeństwach żałobnych i pogrzebach.
Czerń jest kolorem żałoby. Może być używany podczas pogrzebu i we mszach świętych za zmarłych. W takim wypadku ministranci powinni założyć fioletowe lub czarne stroje.
W trzecią niedzielę Adwentu oraz czwartą niedzielę Wielkiego Postu szaty liturgiczne celebransa
mogą być
w kolorze różowym w miejsce pokutnego fioletu. Wyrażana jest w ten sposób, pośrodku czasu pokuty - radość, którą zwiastują nam czytane w tych dniach fragmenty Pisma świętego. W tym czasie służba liturgiczna ubrana jest na fioletowo, zgodnie z wymogami okresu liturgicznego.